Proiect județean ”ION CREANGĂ”

Regulament_CREANGA_2018.pdf
Fise_inscriere_Creanga.docx
Repartizare_elevi_2018.pdf
Bareme_2018.pdf
subiect_cls3_V1.pdf
subiect_cls4_V1.pdf
subiect_cls5_V1.pdf
subiect_cls6_V1.pdf
subiect_cls7_V1.pdf
subiect_cls8_V1.pdf
Rezultate_Cuvinte_alese_2018.pdf

Am afișat rezultatele, subiectele și baremele, ediția 2018.

MULT SUCCES!

CONCURSUL JUDEŢEAN DE LITERATURĂ „CUVINTE ALESE” pentru elevii din clasele III-VIII și SIMPOZIONUL JUDEȚEAN cu tema IMPORTANȚA LECTURII ÎN DEZVOLTAREA CREATIVITĂȚII sunt activități organizate în cadrul PROIECTULUI EDUCAŢIONAL JUDEȚEAN  ”ION CREANGĂ”, proiect aprobat in CAEEJ Argeș pentru anul școlar 2017-2018, semestrul al II-lea, pozitia 93, organizat de Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" Pitești.

Atașat aveți regulamentul de organizare a concursului și simpozionului.

Limba română, cu fiecare dintre compartimentele sale – citirea, scrierea, gramatica – oferǎ noi şi ample posibilitǎţi pentru cultivarea vorbirii. Însuşirea corectă a limbii române de către elevi are repercusiuni în întregul proces al formării şi dezvoltării lor intelectuale.

Credem cu tărie că imaginația copiilor atât de bogată trebuie valorificată, deoarece ei răspund chemării întotdeauna. Reușesc să te surprindă, se gândesc de multe ori la unele lucruri care, nouă, profesorilor, nici nu ne treceau prin minte. Aceste impulsuri sau sclipiri trebuie încurajate.

Prin organizarea concursului „Cuvinte alese” dorim să-i introducem pe elevi în magia ortografiei şi a lexicului limbii române, să-i facem capabili să-și utilizeze în mod eficient și creativ capacitățile proprii.

Proiectul a apărut ca o necesitate de dezvoltare a atitudinii de relaționare a elevilor cu ei înșiși și cu ceilalți.

Read 686 times Last modified on Sunday, 22 April 2018 00:55